Z jakich materiałów wykonuje się zbiorniki na AdBlue ?
Za nazwą AdBlue kryje się nowoczesna, ekologiczna substancja używana w motoryzacji. Mówiąc specyficznie, naukowo – to roztwór wodny mocznika o wysokiej czystości, opatentowany przez niemiecką firmę. Służy on jako reduktor, który w katalizatorze typu SCR rozkłada szkodliwe tlenki azotu, z dobrym skutkiem dla środowiska i użytkowników. W praktyce jest to dodatek do silników Diesla – substancję AdBlue, przechowywaną w specjalnych warunkach, wlewa się do osobnego zbiornika w samochodzie, aby sukcesywnie uczestniczyła w reakcjach zachodzących w silniku, zmniejszając poziom emisji. Ekologicznie, ekonomicznie, bez wpływu na osiągi.
Materiał ma kluczowe znaczenie!
Zbiorniki na AdBlue zarówno w samochodach, jak i obecność niebieskich elementów na stacjach paliw to coraz częstszy widok – trendem w motoryzacji jest niskoemisyjność. Jednak substancja ta, mimo swoich niewątpliwych, pozytywnych zastosowań, musi być przechowywana w specjalistycznych pojemnikach. Jest korozyjna, nie jest odporna na niskie temperatury – zamarza przy około -12 stopniach Celsjusza, a także przegrzanie – może tracić swoje właściwości, gdy jej temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Producenci zbiorników rekomendują stosowanie atestowanych pojemników. Jak przy przechowywaniu każdej wrażliwej substancji – żrącej, łatwopalnej, toksycznej – liczy się bezpieczeństwo, pewność, atesty. Wedle wyboru klienta, właściwy zbiornik z PE, może być umieszczony we wzmocnionej konstrukcji, np. Z metalu.
Przy przechowywaniu AdBlue stosuje się komponenty plastikowe – zbiorniki wykonywane są z wysokiej jakości polietylenu. Cechuje się on tym, że substancja nie wchodzi w reakcję z powierzchnią, a sam materiał daje odporność na warunki atmosferyczne i skrajne temperatury, ponadto chroni przed korodowaniem. Pojemniki na AdBlue nie mogą się odkształcać, muszą być odporne na działanie promieni słonecznych i być po prostu trwałe. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów, które pomogą w dopełnianiu warunków przechowywania tej substancji – zaliczają się do nich izolacje termiczne, pompy, wentylacja oraz systemy ogrzewania. Wszystko po to, by substancja zachowała pełną charakterystykę, z której słynie i dla której jest stosowana – warto więc zaufać renomowanym producentom, takim jak firma JAAS.