W jakich zbiornikach można przechowywać olej napędowy?
Olej napędowy jest popularnym paliwem wykorzystywanym w transporcie oraz do napędzania silników montowanych w maszynach roboczych i sprzęcie rolniczym, a także silników przemysłowych czy instalowanych w agregatach prądotwórczych. Ze względu na zagrożenia związane z ryzykiem przeniknięcia go do podłoża powodującego w efekcie poważne skażenie oraz ryzykiem zapłonu w razie kontaktu z otwartym ogniem, iskrą bądź wysoką temperaturą do jego magazynowania niezbędne jest skorzystanie ze specjalnych rozwiązań technicznych. Zbiorniki na olej napędowy okażą się absolutnie niezbędne zarówno w przypadku stacji benzynowych, jak i przechowywania paliwa na własne potrzeby. Przekonajmy się, w jakich zbiornikach można magazynować olej napędowy.
Zbiorniki na olej napędowy do potrzeb własnych
Magazynowanie paliwa na własne potrzeby jest opcją wybieraną przez firmy dysponujące większą flotą pojazdów, a także przez gospodarstwa rolne. W tym przypadku możliwe jest ustawienie instalacji naziemnej. Maksymalna wielkość zbiornika, jaki może być wykorzystywany w tym celu, wynosi 2,5 m3. Instalacje tego typu są objęte uproszczonym nadzorem ze strony Urzędu Dozoru Technicznego – nie jest przy nich konieczna próba szczelności, badanie rewizyjne ani decyzja zezwalająca na eksploatację.
Zbiorniki na stacjach benzynowych
Zbiorniki przeznaczone do przechowywania oleju napędowego, które są montowane na stacjach benzynowych, muszą mieć konstrukcję dwupłaszczową. Powinny też być chronione przed korozją – w grę wchodzą tu zarówno odpowiednie powłoki zabezpieczające, jak i instalacja katodowa. Maksymalna pojemność poszczególnych zbiorników to 100 m3, a najwyższa dopuszczalna łączna pojemność to 500 m3. Konieczny będzie też system sygnalizacji wycieku paliwa do gruntu lub wód gruntowych.