Różnice między zbiornikami jedno i dwupłaszczowymi
Specjalistyczne zbiorniki do różnego rodzaju cieczy są wykorzystywane w wielu branżach. Pozwalają one na bezpieczne dla ludzi i środowiska przechowywanie także niebezpiecznych substancji, zapewniając również odpowiednie warunki wewnątrz. Wśród nich są zbiorniki o bardzo różnych rozmiarach oraz innych konstrukcjach. W poniższego wpisu dowiesz się, czym różnią się zbiorniki jednopłaszczowe oraz dwupłaszczowe.
Zbiorniki jednopłaszczowe wykonane są z materiałów odpornych na działanie różnych związków chemicznych, najczęściej z polietylenu. Jest on bardzo trwały i wytrzymały także na działanie czynników atmosferycznych, dlatego może być stosowany również na zewnątrz. Zbiorniki mogą mieć różne kształty i pojemności od 200 do nawet 9000 litrów. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa umieszcza się je w specjalnej wannie wychwytującej.
Z kolei zbiorniki dwupłaszczowe są zbudowane z dwóch warstw, dzięki czemu ochrona przed wydostaniem się substancji na zewnątrz jest jeszcze większa niż w przypadku zbiorników jednopłaszczowych. Są one również bardzo szczelne, dlatego wykorzystywane są często jako zbiorniki paliwowe. Przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami wypełniona jest powietrzem, co stanowi dodatkową izolację termiczną.
Zbiornik jedno czy dwupłaszczowy?
Wybór odpowiedniego zbiornika do przechowywania cieczy powinien być podyktowany jego przeznaczeniem, a dokładnie rodzajem substancji, która będzie przechowywana wewnątrz niego. Zbiorniki dwupłaszczowe polecane są do przechowywania niebezpiecznych związków chemicznych i substancji oleistych. Stanowią one bardzo dobre, szczelne zabezpieczenie przed wydostaniem się tych substancji na zewnątrz. Nawet gdyby doszło do uszkodzenia warstwy wewnętrznej, warstwa zewnętrzna pojemnika zatrzyma niebezpieczną ciecz w środku zbiornika. Zbiorniki jednopłaszczowe z kolei najczęściej stosowane są w rolnictwie i ogrodnictwie. Stosuje się je do przechowywania wody lub nawozów płynnych oraz innych raczej niegroźnych substancji.